Fortis - Drukarnia Zielona Góra

Druk soczewkowy – Druk 3D

Druk soczewkowy to jedna ze specjalizacji naszej drukarni. Wykorzystanie tej techniki druku otwiera szerokie możliwości tworzenia narzędzi marketingowych nowej generacji. Taki sposób przedstawienia informacji wzmacnia przekaz pozostając na dłużej w pamięci. Wieloletnie doświadczenie umożliwia nam realizację najróżniejszych wizji naszych klientów. Osiągalne jest to wyłącznie dzięki folii soczewkowej. Możemy uzyskać szereg różnych efektów druku 3D, takich jak:

3D - efekt przestrzenności i głębi, pozwala "wyciągnąć" jakiś element z płaskiej powierzchni. Nadaje to nawet zwykłym obrazom niepowtarzalny i wyjątkowy charakter.

animacja

Flip - skokowa zamiana jednego obrazu w drugi. Motywy widoczne są naprzemiennie w zależności od kąta patrzenia w kierunkach 'prawo-lewo' lub 'góra-dół'.

obraz 3d

Morfing - płynne, stopniowe przejście jednego obrazu w drugi.

podkładka kot i tygrys

Zoom - złudzenie przybliżania i oddalenia obiektów, nieco przypomina animację.

wizytówka

Animacja - efekt płynnego ruchu bez użycia elektroniki. Polega on na przenikaniu się sekwencji zdjęć, dając złudzenie ruchu. Zmiana może zachodzić w kierunku 'góra-dół'.

podkładka 3d
 

Na czym polega druk soczewkowy?

Druk soczewkowy to technologia łącząca odpowiednio przygotowany obraz ze specjalistyczną folią, na której wytłoczone są soczewki. Gotowy obraz składa się zwykle z dwóch różnych grafik, które wzajemnie się przenikają, gdy patrzymy na nie pod właściwym kątem. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, soczewki muszą być dokładnie spasowane z obrazem, dlatego wydruk soczewkowy jest bardzo ciężki do uzyskania w warunkach domowych. Do przygotowania obrazu niezbędna jest znajomość specjalistycznego oprogramowania.

Działanie soczewek można porównać do szkła powiększającego – przybliżają część obrazu znajdującą się pod folią. Zamiana kąta pochylenia powoduje zmianę obrazu znajdującego się pod soczewkami, co objawia się efektem ruchu lub głębi. Jeśli soczewki są równolegle z jednym i drugim okiem obserwatora, widzi on tylko jeden obraz na dany kąt patrzenia. Jeśli obserwator spojrzy na soczewki prostopadle, każde oko będzie widziało inny obraz. Dzięki tej właściwości możliwe jest osiągnięcie efektu 3D.

Druk 3D bardzo często wykorzystywany jest podczas przygotowania gadżetów. Używamy go m.in. do drukowania podkładek pod mysz czy magnesów reklamowych.

działanie folii soczewkowej