Fortis - Drukarnia Zielona Góra

Druk cyfrowy

Największą zaletą druku cyfrowego jest możliwość niemal natychmiastowego wydruku materiałów. W drukarniach cyfrowych nie występują procesy przygotowawcze znane z wydruków offsetowych – maszyna drukująca jest gotowa niemal od razu po włączeniu. Ogromnym atutem tej technologii jest możliwość personalizacji wydruków po ich rozpoczęciu, ponieważ materiały do druku są w formie cyfrowej.  Dane te mogą być dostarczone bezpośrednio z komputera, sieciowo lub przez pośredni nośnik. Dla przykładu, część wizytówek możemy wydrukować z jednym adresem, a część z innym. Wszelkie zmiany mogą być nanoszone w czasie rzeczywistym. Druk cyfrowy jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym w przypadku małych nakładów. Duże nakłady lepiej jednak realizować offsetowo. Zapraszamy do skorzystania z oferty drukarni cyfrowej Fortis z Zielonej góry. 

druk cyfrowy

Na czym polega druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest to druk bezpośredni, podczas którego nie ma konieczności korzystania z formy drukarskiej. Materiał do druku dostarczany jest drogą cyfrową i przenoszony jest na fizyczną powierzchnię. Obraz uzyskuje się przy wykorzystaniu różnych drukarek i systemów do farbowania materiału, m.in. lasera, suchego tonera albo atramentu.

Druk cyfrowy zaczyna się u źródła - najczęściej w aparacie cyfrowym lub komputerze. Musi wystąpić etap tworzenia plików graficznych (które później zostaną odwzorowane w przestrzeni fizycznej). Może to być zarówno zdjęcie, jak i dokument stworzony np. w edytorze tekstowym. Po utworzeniu, plik ten przekształca obraz na grafikę rastrową (która wyraża obraz za pomocą małych, kolorowych pikseli). Najbardziej rozpoznawane rozszerzenia takich plików to "jpeg" (lub "jpg"), "gif" i "png".

Przekształcanie obrazu w grafikę określa się mianem „przetwarzania obrazów rastrowych” albo po prostu „RIPowaniem”. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi, urządzenie drukujące może prawidłowo wydrukować „kolorowe kropki”, które widziane przez ludzkie oko tworzą obraz.

Istnieje wiele różnych technologii, które pozwalają odwzorować grafikę komputerową na kartce papieru. Jedną jest druk laserowy - technika wykorzystująca impulsy światła z wiązki laserowej do tworzenia obrazów na powierzchni światłoczułej. Zasada działania drukarek laserowych jest taka sama jak w przypadku kopiarek i polega na przyciąganiu się przeciwnych ładunków elektrycznych.

Drukarki atramentowe stosują natomiast bardzo małe kropelki tuszu (mniejsze od ludzkiego włosa) do tworzenia obrazu na papierze. Kropelki są kontrolowane za pomocą sygnałów cyfrowych. Za pomocą specjalnych dysz tusz jest wypychany z pojemników na papier lub inny materiał. Dzięki bardzo wysokiej jakości druku, dorównującej niemal jakości fotograficznej, drukarki atramentowe są powszechnie wybierane do użytku domowego.

Przygotowanie plików

Dopuszczalne rozszerzenia : .pdf , .psd , .jpg , .ai , .tiff , .eps

Czcionki :

Czcionki projektu powinny zostać zamienione na krzywe. Jeśli napisy są czarne, powinny być w 100% K (K - blacK, 100% czerni), natomiast jeśli są w kolorze szarym, powinny mieścić się w przedziale od 1%-99% K.

Spady :

Jeśli końcowy produkt będzie sztancowany (będzie wycinany z niego jakiś kształt, np. gwiazdka, chmurka itp.) - spady powinny wynosić 3mm z każdej strony. Grafika powinna być natomiast oddalona od wykrojnika o około 4mm.

Przy cięciu na ostro spady powinny mieć po 3mm z każdej strony.

Wykrojnik :

Należy go nanieść jako linię wektorową w kolorze 100% M (Magenta). Jeśli projekt graficzny jest przesycony tym kolorem, powinno się nanieść wykrojnik w kolorze 100% C (Cyjan), 100% Y (Yellow - żółty), 100% K lub 100% Pantone.

Złoto, srebro, aple :

Powyższe elementy powinno się zaznaczać jako 100% dowolnego Pantone. Projekt należy uporządkować bez zbędnych masek odcinania, natomiast użytek nie powinien zajmować więcej miejsca niż jego wielkość wraz ze spadami.

Bitmapy :

Wszelkie bitmapy powinny być w rozdzielczości 300 - 600 DPI na cal oraz w profilu kolorystycznym CMYK.

Specyfikacja pozwala uniknąć problemów przy druku i ułatwia pracę grafikom, którzy wiedzą dzięki niej, jak przygotować pliki, aby wydruki w największym stopniu oddały projekt graficzny.